Akrep İlaçlama

Akrep İlaçlama

Akrep ilaçlama, böcek türleri içinde zehirli tür olarak bilinen Akrep ve Akrep türlerinin güvenle kontrol altına alınması konusunda yapılan çalışmaların bütününe verilen genel bir addır.  Akrepler için yapılan ilaçlama, diğer haşere türlerinden daha farklıdır. Akrepler ile mücadele işlemleri ancak profesyonel ilaçlama şirketi aracılığı ile yapılmalıdır. Bu türden ilaçlama işlemlerinde evde yuva yapan Akreplerin tesirli ilaçlarla imha edilmesi söz konusundur. Akreplerden tamamen kurtulabilmek için ilaçlama firmalarının kesin çözüm olarak adlandırdığı ilaçlama uygulamaları bulunmaktadır. Akrepler ölümcül zehir ve virüs taşırlar. Erken müdahale edilmediği takdirde bu virüs kana karışarak ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Akreplerden korunmanın en etkin yolu Akrep ilaçlama uygulamalarına başvurmaktır.

Akreplerin Özellikleri

Astrolojide çoğunlukla zeki insanların, lider ve yöneticilerin burcu olarak bilinse de konu haşere olunca öldürücü etkiye sahip olacak kadar zehirli yaratıklardır.

 • Akrepler yalnız yaşamayan böcek türleridir.
 • Her zaman eşli olarak çift şeklinde yaşarlar.
 • Akrepler eklem bacaklılar grubunun bir üyesidir.
 • Akrep tarafından ısırılan bir insan felç kalabileceği gibi zehirlenerek hayatını da kaybedebilir.
 • Çoğalma konusunda akreplerde diğer böceklere benzemektedirler. Onlarda yumurtayla çoğalırlar.

Akrep ile Mücadele

Akrep ile mücadele yöntemlerinin başında ilaçlama gelmektedir. Bu ise ancak sıvı ilaçlama ile mümkündür.  Akrep ile mücadele çalışmalarında, yaşam alanlarınız Akrep ve Akrep türlerinden kurtulmanızı sağlayacak şekilde sıvı ilaçlama uygulaması ile güvence altına alınır. Bu çalışmalara başlamadan önce;

 • Duvar çatlakları, Ahşap yarıkları, kırık pencere ve camlar, bunun yanında nemli ve rutubetli alanlar kontrol altına alınmalıdır.
 • Bu alanlara, derz dolgu, alçı ve silikon takviyesinin yanında ıslak ve nemli alanlar kurutularak dezenfekte edilir.
 • Bu sayede Akreplerin dışarıdan içeriye girmesi engellenir.

Bu aşamalar kaydedildikten sonra ilaçlama şirketinden Akrep ilaçlama talebinde bulunarak yaşam alanlarınızı garanti altına alabilirsiniz.

Akrep İlaçlama Fiyatları

Akrep ilaçlama fiyatları aslında çok pahalı işlemler değildir. Her şeyden önemlisi sizin canınızın ve sevdiklerinizin sağlığıdır. Genel olarak akrep ilaçlama fiyatlarına etki eden unsurlar ise şöyledir:

 • Akrep ilaçlamasının yapılacağı kapalı ve açık alanların metrekaresi,
 • Akrep ilaçlamasının yapılacağı alanda Akrep ve Akrep türlerinin yoğunluğu, varsa başka haşere türlerinin tespit edilmesi,
 • Bu alanda kullanılacak olan ilaç miktarı ve ilaçlama uygulaması bizlere Akrep ilaçlama fiyatları hakkında kesin sonuç vermektedir.

Akrepler Ne İle Beslenir?

Örümcek ağları ve küçük çaplı böcek türleri Akrepler için birer besin kaynağıdır. Çünkü Akreplerin birçok çeşidi etçil böcek türlerindendir.

Akrep Sokması

Akrep ısırığı insanlar ve diğer canlılar üzerinde ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Akreplerden mutlaka kendinizi sakınmalısınız. Zira kendi başınıza ani bir hareketle akrepleri öldürmeye kalkmayınız. Savunma mekanizmaları son derece güçlü olan akreplerin sokmasına maruz kalabilirsiniz.

 • Akrep, çok güçlü ve çok dayanıklı bünyeye sahip olan bir canlıdır.
 • Çok etkili zehre sahip olan akreplerin, bir insanı birkaç saat içerisinde öldürebilecek kadar etkili zehre sahiptirler.
 • Kolay kolay ölmeyen akreplerin vücutlarında “kitin” adı verilen bir madde vardır. Ve bu madde akrepleri birçok tehlikelerden korumaktadır.

Akrep Zehri Öldürür mü?

Akrep zehri öldürür mü? Akrep zehri akreplerin çeşidine göre farklılık gösterir.  Ama genel olarak akrep zehrinin kana bulaşması ölüm riski taşımaktadır. Bu zehrin kaybolmasına ve tedavisinde kullanılacak olan tek aşı ise kuşkusuz tetanos aşısıdır. Bu zehrin vücuda dağılmaması için alınası gereken önlemler şu şekildedir.

 • Zehirle karşılaşan kişilerin yapması gereken ilk şey sabit bir yerde kıpırdamadan durmaktır. Bu durumda zehrin yayılması engellenmektedir.
 • Akrep sokumunun olduğu bölgeye soğuk su ve buz terapisi yapılmalıdır. Bu uygulamanın nedeni ise yine zehrin yayılmasını engellemektir.
 • Akrep sokmasının acısı ve şiddeti oldukça yüksektir.
 • Vücutta, şişlik, kabarma, kızarmalara neden olur.
 • Bu vakalarda geçici bilinç kaybı yaşanabilmektedir.

Akreplerden korunmanın tek yolu, vakit kaybetmeden ilaçlama uygulamalarına başvurmaktır. Yaşam alanlarınızı ve sevdiklerinizi kontrol altına almak için profesyonel haşere ilaçlama uygulamalarını tercih edin.

Akrep Sıkça Sorulan Sorular

Akreplerden Kurtulmanın Yolları?

Akreplerden kurtulmanın yolları basit ve kolay değildir. Akrepler diğer haşere türlerine benzemezler. Sinsidirler. Aynı zamanda zehirlidirler. Akrepler yaşam alanlarımızda genellikle ayakkabı ve yatak yorganların içine gizlenirler. Bu yüzden bu tehlikeli böcek türlerine karşı en kestirme ve en
garantili çözüm yolu, ilaçlama şirketlerinden destek alarak ilaçlama yaptırmanızdır. Aksi halde Akrep sokması ve Akrep zehrine maruz kalarak ölümcül sonuçlara katlanmak zorunda kalırsınız.

Akrep Nerede Yaşar?

Akrep ülkemizde ve tüm dünyada genellikle sarp kayalıklar, sıcak ve ılıman iklimler, nemli ve rutubetli alanlarda yaşarlar. Akrepler, bodrum katları, çatı, merdiven altı, mağaralar ve kayalıkların altında yaşadıkları gibi asıl doğal yaşam alanları toprak altında kıskaçları ile kazdıkları karınca
yuvasına benzeyen yuvalarda yaşarlar. Akreplerin evlerimize girme nedenlerinin altında yatan temel neden besin, barınma ve üreme işlevleridir.

Akreplerden Korunmanın Doğal Yolları?

Akreplerden korunmanın doğal yolları bulunmaktadır. Ancak uzmanlar, zehir salgıladıkları için, Akrep türlerine karşın ilaçlama yapılmasını önermektedirler. Modern kent ve Tarım alanlarında bulunan yerleşim bölgelerinde Kedi ve Tavuk beslenmesi Akrep türleri üzerinde oldukça etkilidir.
Kediler şehir alanlarında bina ve Apartman dairelerinde Akrep ve Akrep türlerini besin kaynağı olarak tüketmektedirler. Aynı zamanda Tavuklar Akrep zehrine karşı bağışıklık kazanmışlardır. Tavuklarda doğal besin kaynağı olarak akrepleri yiyerek yaşam alanlarınızda sizi korur.

Akrep Sokması Tedavisi Nasıldır?

Akrep sokması tedavisi erken müdahale edilmesi gereken bir vakadır. Akrep sokması tedavisinde Akrep sokan kişi, şok etkisi ile farklı bir tepki gösterebilir. Akrep sokması durumunda kişi kıpırdatılmamalıdır. Akrep sokumunun olduğu bölgeye buz terapisi uygulanmalıdır. Bu aşamadan sonra,
en erken şekilde en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek, Akrep sokmasına karşın Tetanos iğnesi yapılmalıdır.

Akrep Türleri Hangileridir?

Dünya üzerinde 1700 üzerinde Akrep türü yaşamaktadır. Akreplerin yaşadıkları coğrafya ve iklim koşulları onların zehirli ve tehlikeli olmalarına neden olmaktadırlar. Ülkemizde sayıca 30 üzerinde Akrep türü bulunmaktadır. Bu türlerin 20 tanesi zehirli tür olarak tespit edilmiştir. Sarı Akrep,
Kara Akrep, Kalın Kuyruklu Akrep, İtalyan Akrebi, Karpat Akrebi, Toprak Üstü, Toprak Altı, Sarı Akrep, Siyah Akrep, Litofilik Akrep, Arboreal Akrep, Psammofil Akrep ve Fossorial Akrep olmak üzere çeşitleri mevcuttur.

kucukcekmece-Akrep-Ilaclama-Fiyatlari
Akrep İlaçlama – B
kucukcekmece-Akreple-mucadele- yontemleri-nelerdir
Akrep İlaçlama – C
kucukcekmece-Hangi-Akrep türü-zehirlidir
Akrep İlaçlama – D

Bir önceki yazımız olan Tespih Böceği İle Mücadele başlıklı makalemizde Küçükçekmece Böcek İlaçlama ve Tespih Böceği İle Mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir