Böcek İlaçlaması Hafife Alınmaz, Tıpkı Sağlığınız Gibi

Böcek İlaçlaması Hafife Alınmaz, Tıpkı Sağlığınız Gibi

İnsanoğlunun yüzyıllardır böceklere karşı sürdürdüğü savaş, günümüzde en ileri teknolojiye ulaşmıştır. Eski dönemlerde bireysel yöntemlerle sürdürülen mücadele, bugün yerini profesyonel ilaçlama tekniklerine ve kalıcı çözümler sunan böcek ilaçları çeşitliliğine bırakmıştır.

Doğal yaşam alanlarının azalması, iklimsel değişiklikler, su ve besin kaynaklarının tükenmesi, kuraklı gibi çok sayıda nedenlerden ötürü, böcek haşere ve kemirgenler, insanların yaşam alanlarında daha fazla yuvalandığını görmekteyiz. Her ne kadar bugünün koşullarında bu duruma engel olacak, yani bu canlıları kendi yaşadığımız mekânlara çeken etkileri durduracak gücümüz olmasa da, onların bizlerle aynı mekânlarda yaşamalarını sonlandıracak gücümüz var. Bu gücü de böcek ilaçlama teknikleri ve yöntemleri ile sağlıyoruz.

Böcek İlaçlama Teknikleri

Günümüzde firmamızca kullanılan böcek ilaçlama tekniklerinin hepsi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan, TSE belgeli tekniklerdir. Ayrıca tekniklerde kullanılan böcek ilaçlarının hepsi, yine firmamızda görevli ziraat ve kimya mühendislerimizce özel olarak hazırlanan onaylanmış ilaçlardır. Dilerseniz bu tekniklerin içeriklerine değinelim;

Sıvı ilaçlama tekniği, ilacın su ile karıştırılarak püskürtme ve buharlama yöntemleri ile kullanılır. Haşere ve böceklere karşı en etkili ilaçlama tekniğidir. Kullanıldığı zaman alanın 5-6 saat terk edilmesi gerekir aksi durumda insanların zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca ilaçlamanın yapıldığı alandaki eşyalar kaldırılmalı ya da korunmalıdır. Kokulu sıvı ilaçlama daha çok tercih edilmektedir. Etkisi daha kuvvetlidir ve zararlı canlıları cezbeden bir kokuya sahiptir. Kokusuz sıvı ilaçlama ise diğer ilaçlamalardan biraz farklıdır.  En büyük avantajı ise ilaçlamanın yapıldığı alanın terk edilmesine gerek olmamasıdır. Bu ilaçlama türü daha çok iş yerleri ve fabrikalarda tercih edilmektedir. Böylece üretime ve işe ara verilmek zorunda kalınmaz. Tüm haşere böcek ve kemirgenlerde kullanılır. Jel ilaçlama tekniği ise hamamböceklerini yok etmek için kullanılırlar. Böceklerin geçiş güzergâhlarına bir tüp aracılığı ile noktalar şeklinde uygulanır. Jel böcekleri kendine çeker. Jel ilacı tüketen hamamböcekleri bir süre yaşantısına devam eder ve daha çok yuvalarında ölürler. Ölen böceği yiyen diğer böcekler de ilacın etkisiyle ölürler. Bir nevi domino etkisi yaratan bu ilaç hamamböceği dışındaki haşere ve böceklere etki etmez. Fare istasyonları da farelere yönelik özel tasarlanmış kutularda bulunan zehirli ilaçlarla mücadele sağlar. Fareler içi labirent şeklinde olan bu kutulara girdiklerinde, özel kilit sistemi nedeni ile bir daha dışarıya çıkamazlar. Kutunun içerisinde bulunan zehir ile beslenen fare bir süre sonra zehirlenerek ölür. Diğer taraftan fareler için hazırlanan özel tablet ilaçlar da fare ile mücadelede kullanılan ilaçlama çeşitlerinden biridir. Tüm bu yöntem ve teknikler, eğitimli, profesyonel ve deneyimli personellerimizce, sizlerin sağlığına zarar vermeden uygulanmaktadır.

Böceklerin İnsan Sağlığına Etkileri

Dünya üzerinde 2 milyona yakın böcek türü bulunmaktadır. Ancak bunların sadece 400 bine yakınının özellikleri saptanabilmiştir. Böcekler ekolojik sistemde kendilerine büyük görevler yüklenen canlılardır. Yapılan araştırmalara göre, böceklerin olmadığı bir dünyada yaşam 50 yılda yok olur. ekosisteme büyük yararları olan böceklerin ne yazık ki insanlara gelindiğinde bu yararlarından söz etmemiz mümkün olmamaktadır. Böcek haşere ve kemirgenlerle insanların aynı ortak alanlarda yaşamalarını mümkün kılmayan etkenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hamamböcekleri, kakalak, fare ve kalorifer böcekleri türleri, tükettiğimiz besinlere direkt temasta bulunan türlerdir. Bu temaslarda bünyelerinde bulunan bakteri, pislik ve zararlı mikroorganizmaları besinlerin üzerine bırakırlar. Ve bu yolla zehirlenmelere neden olmaktadırlar.
  • Fareler en fazla hastalık bulaştıran canlılardır. Hıyarcıklı veba ( Ortaçağ döneminde dünya üzerinde milyonlarca insanın ölümüne neden olan kara ölüm olarak da bilinir) bu hastalıkların başında gelir. Diğer taraftan Hantavirüs ve Leptozpiroz gibi insanları kısa sürede öldüren tehlikeli hastalıkları meydana getiren virüsleri barındırırlar.
  • Kene, pire, sivrisinek ve bit türü insan kanını emerek ya da insanları ısırarak beslenen canlılar da yine çok ciddi hastalıklara neden olurlar. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, veba, tifüs, kolera, alerjik reaksiyonlar, dizanteri, verem bunlardan bazılarıdır.
  • Uyuz böcekleri uyuz hastalığına, akar türü cilt ve deri hastalıklarına neden olurken, akrep, yılan, çıyan, kırkayak, örümcek gibi türler zehirlenmelere ve ölümlere neden olabilmektedir.
  • Bazı böcek ve kemirgen türleri ise insan sağlığına direk etkinleri olmasa da çevremizde bulunan eşya ve mallara ciddi zarar vererek maddi kayıpların yaşanmasına neden olurlar.

Böcek İlaçlama Fiyatları

Böcek ilaçlama fiyatları firmamız tarafından İstanbul’un tüm ilçelerinde mesafe gözetilmeksizin aynı miktardadır. Böcek ilaçlama fiyatları belli kriterlere göre belirlenmektedir. İlaçlama fiyatı, ilaçlamanın yapılacağı alanın büyüklüğü, kullanılan ilacın miktarı ve ölçüsü, ilaçlama yöntemi ve tekniği, alanda bulunan böcek haşere ve kemirgenin yoğunluğu gibi kriterlere göre hesaplanır ve değişiklik gösterir. Değişmeyen tek şey ise Şişli’de 100 metrekare alanın ilaçlama fiyatı ile Kartal’da 100 metrekare bir alanın ilaçlama fiyatının mesafeye özel bir fark gözetilmemesidir. İlaçlama yaptırmak istediğiniz alan ile ilgili net bir fiyat almak için firmamızın çağrı merkezi müşteri temsilcisi personelleri ile iletişime geçerek vereceğiniz bilgiler dâhilinde en doğru cevapları alabilirsiniz.

Bu Hususları Göz Ardı Etmeyin

Böcek ilaçlaması yaptırmadan önce bazı hususları göz önünde bulundurmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir. Öncelikle, ne tür bir ilaçlama yaparsanız yapın bunu bireysel yöntemlerle yaptırmamanız. Çünkü her bir böcek, haşere ve kemirgen için farklı ilaçlama yöntemleri ve ilaçlar etkilidir. Kullanılan yanlış bir yöntem ve ilaç nedeniyle hem sağlığınızı tehlikeye atmış, hem de böcek sorununu daha fazla arttırmış olursunuz. Diğer önemli nokta ise, haşere ile mücadele ederken, muhakkak ilaçlama konusunda uzman, deneyimli ve kaliteli firmaların tercih edilmesidir. Bu alanda kendini kanıtlamamış, güven vermeyen, amatör firmalar tercih edildiğinde hem sağlığınızı hem de paranızı riske atmış olursunuz. Bazı deneyimsiz firmaların gerçekleştirdiği ilaçlama uygulamaları neticesinde çok sayıda zehirlenme vakasının yaşandığını da bilmekteyiz. Ayrıca görüştüğünüz firma, size yapacağı işin garantisini vermiyor hizmet sonrasında desteğini sürdürmüyorsa burada da güven konusunun irdelenmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Tüm bu bilgiler ışığında, sizlerin sağlığını önemsediğimizi, ilkemizin, sizleri bu tür zararlı böceklerden sonsuza dek kurtarmak ve sağlığınızı güvene almak olduğunun altını da çizmek isteriz. Siz de diğer milyonlarca müşterimiz gibi, firmamızı tercih ederek böcek haşere ve kemirgenler ile sürdürdüğünüz mücadelenizde bizlerden destek alabilir, bu sorundan kesin olarak kurtulabilirsiniz. Böylece hem sağlığınızı hem paranızı hem de yaşam alanınızı korumaya almış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Tespih Böceği İle Mücadele başlıklı makalemizde Küçükçekmece Böcek İlaçlama ve Tespih Böceği İle Mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir