Çıyan Nedir ?

Çıyan Nedir ?

Çiyan nedir? Böcekler arasında oldukça tehlikeli olan ve çok farklı dış görünüme sahip olan çıyanlar dünyanın her köşesinde yaşayabilmektedir. Ülkemizde de gerek iç kesimlerde gerek yüksek bölgelerde fazlasıyla bulunan çıyanların çok farklı türleri de topraklarımızda yaşamaktadır. Kontrol altına alınmadığında hızlı bir şekilde çoğalan bu türün fark edildiğinde vakit kaybetmeksizin yok edilmesi gerekir. Zehirli türleri ile insan yaşamına ciddi sorunlar oluşturan bu tür ile bireysel mücadele mümkün olmadığı gibi çok tehlikelidir. Peki, çıyan nedir ve onlarla nasıl mücadele edilir?

Çıyanların Özellikleri

Çiyanların özellikleri, diğer haşerelerle ortak özelliği hızlı bir şekilde çoğalmak olan çiyanların sokması durumunda insan yaşamının son bulmasına neden olabilir. Çiyanların özellikleri sıralanacak olursa;

  • Oldukça keskin bacaklara sahip olan ve her bacağında fazlasıyla zehir bulunduran çıyanlar, uzun ve ince bir vücuda sahiptir.
  • Üstelik ona asıl gücü ve esnekliği veren segmentli yapısı, yani iç içe geçmiş görünümde olan boğumlanmalı vücududur.
  • Her boğumdan sağ ve sol olmak üzere birer ayak çıkmaktadır. Etçil beslenen çıyanlar pek çok haşereyi felç edip yem olarak kullanmaktadır.
  • İnsanları sokması bakımından da oldukça meşhur olan bu haşerenin olduğu yerde asla durulmamalı, ondan bir an önce kurtulmaya çalışmalıdır.

Çokbacaklılar familyasının kırkayak türüyle akraba olan ve birbirleri ile sürekli olarak karşılaştırılan çıyanlar, kırkayaklara göre oldukça tehlikeli ve daha vahşi bir türdür. Dış yapısı oldukça sert olan çıyanlarla mücadele etmek oldukça zordur.

Çıyan İle Mücadele

Çıyan ile mücadele, çıyandan kurtulmak için mutlaka profesyonel bir ilaçlama hizmeti almalısınız. Her şeyden önce çıyanlar evlerimize başka haşerelerin varlığı üzerinden girebildiği gibi herhangi bir sebepten dolayı da girebilmektedirler. Onlardan kurtulmak için öncelikle evinizdeki veya bahçenizdeki diğer haşerelerden kurtulmanız gerekir. Bunun en iyi yolu da böcek ilaçlama şirketi ile anlaşmaktır.

Küçükçekmece Böcek İlaçlama firması olarak sizlere sunduğumuz hizmetlerimiz en tehlikeli haşerelerle birlikte, organizma türünden canlılara kadar geniş bir yelpazededir. Çıyan ile mücadele için profesyonel yöntemler kullanan firmamıza ulaşabilirsiniz. Şikâyet edebileceğiniz haşere türü ve yoğunluğu ne olursa olsun en kaliteli ilaçlarla en garantili sonuçları sizlere sunmaktayız.

 

Bir önceki yazımız olan Tespih Böceği İle Mücadele başlıklı makalemizde Küçükçekmece Böcek İlaçlama ve Tespih Böceği İle Mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir