İlaçlama Sonrasında Temizlik

İlaçlama Sonrasında Temizlik

Evlerimizde ve diğer yaşam alanlarımızda yapılan ilaçlama sonrasında temizlik herkesin merak ettiği konulardan biridir. Özellikle de ev hanımları için büyük bir merak uyandıran bu konuya sizler için açıklık getirmek istedik.

Sıvı ilaçlarla yapılan uygulamalarda uzmanların önerdiği ıslak temizlik süresi 15- 20 gün civarıdır. Bu zaman dilimi içerisinde özellikle de ilacın uygulandığı alanlarda ıslak temizlik yapılması yasaktır. Bunun en büyük nedeni ise, ilacın etkisinin kalıcı olması. Özellikle de henüz yumurtada olan ya da yumurtadan yeni çıkmış olan küçük böceklerin de ilaca maruz kalması için, ilacın kalıcılığının sağlanması gereklidir. İlaçlama sonrasında temizlik yaparken bu süreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. İlacın kullanıldığı alanlar dışında kalan açık ortamlarda ise ıslak bezle silme işlemi ve her türlü kuru temizlik yapılmasında bir sakınca görülmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yapılacak temizliğin, ilaçlı alanlar dışında olmasıdır. İlacın etkisi bozulursa, mekândaki böcek haşere ve kemirgenlere karşı bir mücadele sergilenemeyecektir. Jel ilacın kullanıldığı uygulama sonrasında ise temizlik yapılmasına gerek bile duyulmaz. Günlük rutin temizliğinizi yapabilirsiniz. Ancak burada da kullanılan ilaca temas edilmemesi şarttır.

İlaçlı işlem esnasında özellikle de mutfak gereçlerinin ve gıda maddelerinin açıkta bırakılmaması elzemdir. Açıkta kalan materyaller yıkanmadan kullanılmamalı, gıda maddeleri ise atılmalıdır. Mutfak tezgâhı en sık kullanılan alanlardan biri olduğu için silinmeli ve yıkanmalıdır.

Evinizde evcil hayvanınız ve emekleyen bebeğiniz varsa, onların temas ettiği zeminler de ıslak bezle temizlenmelidir. İlaçlama sonrasında temizlik yaparken, derinlemesine geniş çaplı bir temizlik yapılmasından kaçınılmalıdır. İlaca maruz kalan çocuk oyuncakları, sık kullanılan ev eşyaları, örtüler, yatak ve yorgan yüzleri, kıyafetler de yıkanmadan kullanılmamalıdır. Tüm bu hususlar dışında işlemi gerçekleştiren görevliden de hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylı bilgi alınabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Böcek İlaçlaması Hafife Alınmaz, Tıpkı Sağlığınız Gibi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir